Jakie dania na bazie ziemniaków lubią Polacy?

Posted by

W Polsce jada się sporo ziemniaków. Ostatnio uprawia się coraz więcej ciekawych odmian, a zatem również w sklepach jest większy wybór tego warzywa. Można zatem znaleźć ziemniaki nadające się idealnie do zapiekania, mocno skrobiowe ziemniaki świetne do przyrządzania pyz, albo na przykład drobniutkie ziemniaki sałatkowe. Kto zatem jest miłośnikiem tego bardzo taniego warzywa, wyczaruje z niego naprawdę wiele pyszności. Po inspiracje warto spojrzeć to książek kucharskich. Prawie zawsze znajduje się tam dział dań, w których główną rolę pełnią właśnie pyry.

Pyszne placki ziemniaczane

Jedna z najpopularniejszych dań w Polsce to na pewno placki ziemniaczane: https://www.mniammniam.com/Chrupiace_placki_ziemniaczane___najlepszy_przepis_na_swiecie___-21922p.html. Chociaż jest to danie o rodowodzie prosto z baru, tak naprawdę ten prosty przepis można łatwo zepsuć. Lepiej zatem jadać placki ziemniaczane ze znanego sobie źródła, tak by były cienkie i pyszne chrupiące. W końcu na tym polega największa przyjemność z ich spożywania.

Placki z duszonych ziemniaków

Chociaż placki ziemniaczane z tartych ziemniaków są najbardziej popularne, jeżeli komuś zostaną z obiadu ziemniaki tłuczone, również można z nich przygotować bardzo smaczne i pożywne placki. Do ich przygotowania potrzebny będzie jeszcze biały ser oraz jajko. Takie placuszki są bardzo lubiane przez małe dzieci, które chętnie spożywają je na przykład z keczupem.

Pyzy oraz kluski

Jedno z tak bardzo lubianych dań w Polsce, czyli wszelkiej maści pyzy oraz kluski, które można podawać na przykład z sosem mięsnym, z sosem grzybowym albo pieczarkowym. Na pyzy oraz kluski jest naprawdę mnóstwo sposobów. Najczęściej przygotowuje się je na bazie ziemniaków gotowanych, ale na przykład tak zwane szare kluski rodem z Podhala, nazywane też bardzo często kluskami kładzionymi, przygotowuje się z odciśniętych tartych ziemniaków. Kto zatem uwielbia tego typu dania z tartych ziemniaków, powinien sprawić sobie jakiś dobry malakser albo robot kuchenny, dzięki któremu danie będzie można przygotować naprawdę szybko. Przyda się jeszcze jakaś lniana ściereczka do odciskania startych ziemniaków.