W wielu marketach spożywczych pojawia się odrębna półka z produktami, które umownie nazywa się superfood. Jest to zbiór różnego rodzaju przypraw, ziół, warzyw, owoców a nawet ryb, które zawierają szczególnie dużo witamin, soli mineralnych oraz/lub specyficznych składników odżywczych. Od wielu już lat trwa promocja tychże produktów, podnoszących jakość odżywiania, ale przede wszystkich zastępujących syntetyczne suplementy diety.
Superfoods jak naturalne antybiotyki
Produkty zaliczane do superfood posiadają jedną ważną, wspólną cechę, spowalniają procesy starzeniowe komórek organizmu ludzkiego oraz hamują rozwój wolnych rodników, odpowiadających za wiele chorób, w tym cywilizacyjnych. Uznaje się, że zmniejszają, również, w długim okresie czasu, ryzyko chorób nowotworowych. Niektóre z tych produktów od lat dostępne są w sklepach, za sprawą włączenia ich do superfood poszerzają grono odbiorców. Najpopularniejsze produkty superfood to:
- jakody goji
- spirulina
- nasiona chia
- kurkuma
- korzeń maca
- lucuma
- chlorella
- guarana
- camu camu
Polskie superfood na co dzień
Oprócz tych egzotycznych produktów w ofercie sklepów znajduje się wiele rodzimych, które również zaliczamy do tej grupy. Z pewnością od zawsze takim produktem jest czosnek, który nie tylko podnosi walory smakowe potrawy, ale jest również cennym naturalnym antybiotykiem pomagającym zwalczać bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe infekcje. Czosnek surowy, pieczony, marynowany to zdrowy superfood wzmacniający cały organizm.
Do superfood dietetycy zaliczają również buraka, zawierającego ogromną ilość witamin oraz minerałów. Buraki pomagają w leczeniu anemii i niedoborów żelaza w organizmie. Można je przetworzyć w warunkach domowych w zakwas i w ten sposób otrzymywać niezwykle pożywny produkt do picia lub jako baza do zup. Z buraków łatwo przygotowuje się kiszonki, używając je potem jako dodatki do sałatek.