Sztućce dla dziecka – jakie wybrać?

Posted by

W przypadku dzieci naukę posługiwania się sztućcami jak te, warto zacząć jak najszybciej. Już maluchy w wieku kilku miesięcy mogą używać pod nadzorem dorosłych widelca czy łyżkę. Jak jednak wybrać dobre sztućce dla dzieci?

Jakie sztućce dla malucha?

W przypadku małych dzieci należy postawić na komplet wykonany z lekkich i bezpiecznych materiałów. Może być to plastik lub żywica termoplastyczna. Ich krawędzie muszą być gładkie, tak aby dziecko się nie skaleczyło. Ich wielkość powinna być oczywiście mniejsza niż w przypadku sztućców dla dorosłych. Na początku nie jest też potrzebny nóż.

Propozycje dla starszych dzieci

Dzieci w wieku przedszkolnym można już uczyć posługiwania się nożem i widelcem. Wówczas też można sztućce plastikowe zmienić na te wykonane ze stali nierdzewnej. Jednak wskazane są modele z rączką antypoślizgową powłoką. Trzeba też zadbać o odpowiednią wagę. W przeciwnym wypadku nauka będzie nieskuteczna i skończy się zniechęceniem ze strony dziecka. Poza tym jeszcze w tym momencie dziecku nie powinno się dawać ostrych noży, a raczej te przeznaczone do smarowania masła. Czasem w kompletach można spotkać również rozdrabniacz (łyżka typu pusher), który jest alternatywą dla klasycznego noża.