Wok. Stalowy czy aluminiowy? Jak wybrać najlepszy?

Posted by

Niewiele kuchni narodowych odniosło tak spektakularny sukces na całym świecie, jak tradycja kulinarna Państwa Środka. Nikogo, kto chociaż trochę orientuje się w tym temacie, taki stan rzeczy nie powinien jednak dziwić. Kuchnia chińska swój wyjątkowy status zawdzięcza między innymi oryginalnym metodom przyrządzania potraw, takim jak smażenie w ruchu. Chcielibyście spróbować swoich sił w tej technice? Najpierw dowiedzcie się, jak wybrać patelnię wok, niezbędną do smażenia stir-fry.

Jak wybrać woka? Kilka praktycznych porad dla zielonych

Wybór odpowiedniego woka wymaga przeanalizowania co najmniej kilku czynników. Jednym z nich jest kształt naczynia. Wok z płaskim dnem jest wygodny i nie wymaga używania dodatkowych akcesoriów, ale nieco gorzej wypada pod względem optymalnego wykorzystania ciepła. Ten z zaokrąglonym pozwoli zaś na efektywniejsze smażenie, ale kosztem użycia specjalnej podkładki. 

Nie bez znaczenia jest też budowa woka. Wersje pochodzące z poszczególnych regionów Chin różnią się między sobą przede wszystkim umiejscowieniem rączki. Z punktu widzenia Europejczyka, najlepszym wyborem będzie z całą pewnością kupno woka mandaryńskiego, który nie tylko ma rączkę jak w zwykłej patelni, ale też jest najlżejszy, co pozwala na wygodne smażenie. 

Ważna jest poza tym średnica naczynia. Nie zapominajcie, że smażenie w ruchu wymaga ciągłego, bardzo dynamicznego mieszania składników. Szeroki i wysoki wok zminimalizuje ryzyko ich wypadania.

Wok stalowy czy z aluminium? Porównujemy obie opcje

Chińczycy używają przede wszystkim woków ze stali węglowej, żeliwa oraz żelaza. Cechują się one krótkim czasem nagrzewania i dobrym oddaniem ciepła do potrawy. Na Starym Kontynencie bez problemu kupicie woki stalowe i to właśnie one polecane są, jeśli zależy wam na uzyskaniu typowych, chińskich smaków. Pamiętajcie jednak, że wymagają one opalania i smarowania, dzięki któremu można uniknąć korodowania materiału.

W europejskich sklepach dostępne są poza tym woki aluminiowe, często z powłoką zapobiegającą przywieraniu jedzenia. Są funkcjonalne i lekkie, ale nie osiągniecie w nich tych samych efektów, to w naczyniach ze stali węglowej.