Jakie wybrać kieliszki do wina deserowego?

Posted by

Słodkie wina deserowe mogą okazać się idealnym uwieńczeniem pysznego deseru, dlatego też tym bardziej warto rozejrzeć się za porządnymi kieliszkami. Jak powszechnie wiadomo słodkie wina deserowe wyróżniają się podwyższoną zawartością alkoholu, dlatego też warto wybrać kieliszki, dzięki którym będzie można zabezpieczyć zawarty w winie etanol. Najbezpieczniejszym wyborem będą mniejsze kieliszki, które charakteryzują się wąskim i stopniowo zwężającym się kielichem.

O czym należy pamiętać?

Jak wspomniano we wstępie wina deserowe wyróżniają się wysoką zawartością alkoholu i aksamitnym smakiem, dlatego też podawane są przeważnie w niewielkich ilościach. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że najlepiej podawać je w stosunkowo niewielkich kieliszkach. Osoby, które często serwują koniak albo brandy powinny jak najszybciej rozejrzeć się za kieliszkami typu napoleon. Największym atutem kieliszków tego typu jest to, że idealnie dopasowują się do dłoni, która stopniowo rozgrzewa trunek. Tylko dzięki odpowiednim kieliszkom można utrzymać właściwą temperaturę i zapewnić optymalny kontakt wina z powietrzem.

Jakie są najpopularniejsze typy kieliszków?

Na półkach sklepowych znaleźć można kieliszki typu flet, które doskonale nadają się do serwowania szampana. Kieliszki tego typu wyróżniają się wysokim i wąskim kształtem. Znakami charakterystycznymi są proste ścianki i długie nóżki. Nietypowy kształt skutecznie chroni bąbelki przed szybkim ulotnieniem się. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kieliszki do wina (https://www.gastropuls.pl/kieliszki-do-wina) typu tulipan, które wyróżniają się zaokrąglonymi ściankami i znacznie szerszą czaszą. Dzięki takiej konstrukcji można zakręcić winem w kieliszku. Jest to najlepszy wybór do serwowania wyrafinowanych trunków. Wina deserowe można serwować także w pucharkach i czarkach. Są to oczywiście najstarsze rodzaje kieliszków, które cenione są za walory dekoracyjne.

Jakie kieliszki do wina musującego?

Do szlachetnego wina musującego najlepiej nadają się wąskie i wysokie kieliszki. Jest to idealny wybór dla zagorzałych miłośników włoskiego presecco oraz hiszpańskiej cavy. Wymienione wina jak powszechnie wiadomo wymagają odpowiedniego schłodzenia, dlatego też potrzebna jest niewielka powierzchnia styku z powietrzem. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za kieliszkami do wina od renomowanych producentów, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. Uważać należy z kolei na chińskie kieliszki, które pod względem wykonania pozostawiają wiele do życzenia.