Gotowanie to bez wątpienia sztuka. Szefów kuchni śmiało można nazywać artystami. Usmażyć mięso czy ugotować ryż potrafi każdy z nas, ale wyciągnąć z potrawy jej esencję i wprowadzić kubki smakowe w stan ekstazy potrafią tylko najlepsi.
Aby być dobrym kucharzem, potrzeba nie tylko talentu, znajomości setek przepisów czy wyobraźni, ale także ciągłego doskonalenia się i otwartości na nowe możliwości. Szefowie kuchni czują się naprawdę spełnieni, kiedy sami stworzą danie, jakiego jeszcze nie było.
Odtworzyć przepis z książki kucharskiej przy odrobinie wprawy potrafi wiele osób, ale by stworzyć coś nowego, potrzeba czegoś więcej. Czasami jeden składnik może decydować o sukcesie lub porażce danej potrawy.
Do takich składników w wielu daniach należą octy balsamiczne – zobacz. Pozwalają one podkreślić smak i aromat niektórych potraw, ale tylko wtedy, kiedy są dodane w odpowiednich proporcjach. Nieumiejętne dodanie octu balsamicznego może łatwo zepsuć bardzo dobre danie – dlatego też tak ważne jest doświadczenie oraz kunszt kucharza.
Podobnie jest z innymi rodzajami octu, tj. jak chociażby ocet ryżowy lub ocet winny. Z jednej strony mogą one wywindować daną potrawę na niesamowicie wysoki poziom, z drugiej strony jednak mogą ją całkowicie zepsuć. My zachęcamy jednak do eksperymentowania, gdyż jak wiadomo – trening czyni mistrza. A bycie mistrzem kuchni to bardzo prestiżowy tytuł.