Macierzanka ozdobna roślina o leczniczym działaniu

Posted by

Macierzanka to roślin, którą możemy spotkać na łąkach, w ogródkach, a nawet na balkonie. Przyciąga ona spojrzenia drobnymi, fioletowymi kwiatkami i kusi pięknych zapachem. Nie jest to jednak roślina tylko ozdobna, bowiem ma ona szereg właściwości leczniczych, dlatego uznawana jest za doskonały surowiec zielarski.

Macierzanka i jej właściwości

Macierzanka (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-wzdecia/macierzanka-ziele) zawiera w sobie olejki eteryczne o bardzo silnym działaniu odkażającym, z tego też względu napar z niej może być stosowany chociażby do płukania jamy ustnej czy też na skórę. Do tego posiada garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe, ale rozluźniająco na mięśnie gładkie. Poza tym znajdziemy w niej sole mineralne i związki organiczne, tak niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W jaki sposób macierzanka działa leczniczo na nasz organizm?

Po pierwsze, roślina ta ułatwia wykrztuszanie, a zatem oczyszczanie płuc i oskrzeli ze złogów, a także nadmiaru śluzów. Z tego też względu ułatwia leczenie dolegliwości układu oddechowego, zwłaszcza przy przeziębienia i grypie. Co więcej, łagodzi również tzw. kaszel palacza.

Po drugie, poprawia trawienie, rozluźnia mięśnie układu pokarmowego i działa wiatropędnie. Wspomaga także leczenie chorób pęcherza moczowego.

Polubić ją powinny zwłaszcza kobiety, bowiem zmniejsza ona bolesność miesiączek, a do tego pomaga zwalczać infekcje o podłożu ginekologicznym. Z kolei kąpiele z dodatkiem macierzanki dobrze wpływają na problemy skórne, przy okazji kojąc i wzmacniając układ nerwowy.