Biały mak czy niebieski – który jest lepszy do świątecznych makowców

Posted by

Święta Bożego Narodzenia bez makowców? W Polsce to niemożliwe! A nawet jeśli nie makowiec, to chociaż kutia, makiełki czy tort makowy. Jedno jest pewne: zgodnie z tradycją zjedzenie maku w święta ma być gwarancją dostatku w następnym roku. A kto nie chce być bogaty?

Mak biały czy niebieski – który jest lepszy do wypieków?

Mak niebieski jest popularny, łatwo dostępny i stosunkowo tani. Mak biały (https://planteon.pl/zdrowa-zywnosc/bakalie/ziarna/mak-bialy-ziarno) można nabyć tylko w niektórych sklepach, głównie internetowych, w tym również tych prowadzących sprzedaż zdrowej żywności. Jego cena jest dwukrotnie wyższa od ceny maku niebieskiego, a w wersji bio to nawet jej pięciokrotność.

Obydwa rodzaje ziaren – mak biały zwany indyjskim i niebieski zwany europejskim pochodzą z Azji. Dobrze zadomowiły się na naszym kontynencie i możemy u nas kupić mak hodowany na polach naszych rolników. Powszechne mniemanie, że mak biały sprowadzany jest z Azji, głównie z Chin, a mak niebieski rośnie w Europie jest błędne. Sklepy są zawalone niebieskim makiem z Chin, więc nie w kolorze maku jest problem, a w kraju pochodzenia. Mak biały może pochodzić z Polski czy z innego kraju europejskiego, z Azji, Ameryki Południowej.

Jeśli chodzi o walory smakowe i ocenę ich przydatności do tradycyjnych polskich wypieków świątecznych tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Mak niebieski ma nieco bardziej intensywny smak, w białym maku zaś jest łagodna słodycz. Obydwa rodzaje maku mają podobne składy, tę samą zawartość witamin, minerałów, mikroelementów. Intensywność zapachu i smaku można wzmocnić poprzez prażenie ziaren makowych na patelni lub w piekarniku zanim zostaną zmielone i użyte do ciasta.

Makowe smakołyki – propozycje na święta

W Polsce tradycyjnie biały mak jest głównym składnikiem rogali Marcińskich. Nie jest to wypiek trudny i każdy, kto chciałby mieć je na świątecznym stole może zrobić je sam. Ciasto półfrancuskie na margarynie, nadzienie z białego maku z masą jajeczną i bakaliami, polewa z lukru posypanego rozdrobnionymi orzechami. Ciasto można zrobić dzień wcześniej i schłodzić w lodówce; przygotowaną masę z białego maku nakłada się na trójkątne kawałki cienko rozwałkowanego ciasta i zwija w kształt rogala. Upieczone i wystudzone rogale dekoruje się lukrowo – orzechową pomadą.

Z białego maku można również przygotować kutię. To przysmak pochodzący ze Wschodu, którego zasadniczym składnikiem jest pszenica w ziarnach. Do kutii dodaje się mak i bakalie oraz miód.

Zamiast ciemnego tortu makowego z jasnym kremem maślanym można zrobić tort z maku białego, a udekorować go ciemnym kemem o smaku kawy – mak i kawa, to jeden z najlepszych smakowych mariaży w polskiej kuchni.