forma do muffinek

Jaka forma do muffinek?

Posted by

Muffinki to jeden z łatwiejszych do zrobienia wypieków. Przygotowanie masy zajmuje kilka minut, a pieczenie nie wymaga więcej niż pół godziny. Gotowe muffinki prezentują się za to bardzo efektownie, są nie tylko ładne, ale też doskonale smakują. Żeby były dobrze wypieczone, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, w tym najważniejsze: formę. Czym się kierować przy jej wyborze i na co zwrócić uwagę?

Blacha czy foremki do muffinek – co lepsze?

metalowa forma do muffinekPodstawową kwestią przy wyborze foremki do muffinek jest wybór między blachą a pojedynczymi foremkami. Ta pierwsza sprawdzi się w przypadku osób, które nie lubią przechowywać wielu drobnych elementów i wolą jedną, większą blachę. Tę można kupić w różnych rozmiarach, od takiej przeznaczonej do wypieku kilku sztuk babeczek, po taką na kilkanaście muffinek. Inna możliwości to mniejsze foremki, te można przechowywać złożone jedna w drugą – zajmują wtedy znacznie mniej miejsca. W pieczeniu sprawdzają się równie dobrze jak blacha do muffinek, pod warunkiem, że zostały wykonane z odpowiedniego materiału i mają właściwy rozmiar.

Szeroki wybór foremek – które wybrać?

W sklepach dostępne są foremki z różnych materiałów. Bardzo popularne są tak zwane papilotki, czyli formy papierowe. Te są bardzo tanie, ale należy pamiętać, że są też jednorazowe. Ich zaletą jest wyjątkowo estetyczny wygląd i duży wybór wzorów, minusem – mała wytrzymałość i uginanie się pod ciężarem ciasta.
Lepszą opcją będzie foremka do muffinek wykonana z silikonu. Ta przyspiesza pieczenie i jest łatwa w czyszczeniu – pod warunkiem, że pochodzi od sprawdzonego producenta.
W każdym sklepie dostępne są także metalowe foremki do muffinek. Te są bardzo praktyczne i wytrzymałe. Kilka foremek odpowiedniej wielkości to inwestycja na lata – blacha nie niszczy się ani nie wygina, nie jest też trudna czyszczeniu, a zapewnia prawidłowy obieg ciepła.