Im wcześniej, tym lepiej

Posted by

Od najmłodszych lat uczymy się zasad kultury, zachowania wśród ludzi, etykiety przy stole. Człowiek, który już od początku swojego życia przyswaja takie informacje, zupełnie inaczej funkcjonuje w dorosłości. Wychowanie to bardzo ważna kwestia. Nauka samodzielności również jest bardzo istotna i procentuje na przyszłość. Często dzieci przy stole karmione są przez rodziców do bardzo późnego wieku. Jest to błąd ponieważ dziecko już od najmłodszych lat powinno samo próbować jeść, wyrabiać sobie nawyk trzymania sztućców.

Nie, bo zrobi sobie krzywdę

To najczęstsze wytłumaczenie, kiedy dziecko sięga po nóż stołowy lub widelec wiele osób reaguje właśnie w ten sposób. Dobrym rozwiązaniem, które uspakaja dorosłych i jednocześnie uczy są sztućce dla dzieci. Są one wykonane w odpowiedni sposób, tak aby dziecko nie zraniło się w trakcie spożywania posiłku. Plastik z którego są zrobione jest przeznaczony do żywności więc nie musimy się martwić.

Kontakt ze sztućcami w życiu naszego dziecka najwcześniej, przymusowo nastąpi w przedszkolu lub żłobku. Jeśli chcemy żeby dziecko było gotowe na ten krok, możemy zakupić zestaw takich sztućców i uczyć go już od najmłodszych lat. Samodzielność zaprocentuje już w niedalekiej przyszłości.