barwniki spożywcze

Kolorowe barwniki spożywcze

Posted by

Wiele osób uważa, że barwniki spożywcze za niezdrowe i niesłusznie określa je mianem samej chemii. Otóż małe ilości barwników na pewno nam nie zaszkodzą, a dzięki ich użyciu torty, ciasta i inne smakołyki wyglądają wyśmienicie.

Jakie są rodzaje barwników spożywczych?

Barwniki to produkty powszechnie dostępny na rynku spożywczym. W zależności od potrzeb można je kupić w proszku, płynie, żelu oraz sprayu. Ponadto w sprzedaży nie brakuje barwików do czekolady oraz jadalnych brokatów, dzięki którym można uzyskać efekt iskrzących się drobinek które można skonsumować. Najlepszą ofertę na barwniki można znaleźć tutaj: https://www.aledobre.pl/4778,Zestaw_barwnikow_spozywczych_8_szt_x_28_g_03_610_Wilton_poleca_Pani_Dorota_z_mojewypiekicom.html

Ponadto bardzo popularne są barwniki w płatkach, które łudząco przypominają cekinowe ozdoby o różnorodnych kształtach. Dzięki nim można w ciekawy sposób ozdobić tort na przykład srebrnymi cekinowymi gwiazdkami, które to w całości są jadalne.

Zastosowanie barwników spożywczych

Barwnik dodany do ciasta lub innego produktu spożywczego  nie zmienia jego smaku, lecz tylko kolor.

Dzięki barwnikom można zdobić nie tylko różnorodne słodkości, lecz także makaron, ryż albo masę solną, z której to można wyczarować różnorodne figurki.

Produkty te świetnie nadają się do kolorowania wiórków kokosowych. W tym celu należy je podzielić na tyle części ile chcemy mieć kolorów, a następnie każdą porcję umieścić, w małej miseczce. Potem wystarczy dodać do wiórek kilka kropli wody, barwniki i dobrze  wymieszać. Każdy kolor wiórków wykładamy osobno na ręczniki papierowe i zostawiamy do wysuszenia.

Ponadto każdy barwnik spożywczy idealnie zabarwi bitą śmietanę, masę kremową  a nawet ciasto na biszkopt.

Barwnik możemy z powodzeniem wykorzystać również do lukru, czy polewy do ciasta, a nawet zabarwić nim jajka.

Torty  z masy cukrowej, czy inne ciasta ozdobione kolorową masą kremową, nie tylko wyglądają wyśmienicie, lecz także są niezwykle apetyczne. Warto zatem  czasem zachwycić uczestników domowej imprezy i sięgnąć po używane od lat barwniki do zdobienia ciast i innych produktów spożywczych.