Jaką lampę owadobójczą wybrać?

Posted by

W sezonie letnim owady są wyjątkowo uciążliwe. Klasyczne metody mogą nie być wystarczające, dlatego niezbędna jest lampa owadobójcza. Jest to nowoczesne urządzenie, które najpierw zwabia insekty, żeby je później wyeliminować.

Zakup lampy owadobójczej

Działanie tego typu lamp jest bardzo proste, dlatego mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić z obsługą. Warto mieć na uwadze, że żarówka UV-A jest wykorzystywana jako przynęta, dlatego jest umieszczona wewnątrz. Owady podlatują do promieni ultrafioletowych typu A, których ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec. Skuteczność lamp owadobójczych LED jest dużo mniejsza, ale jednocześnie są one tańsze. Tradycyjne lampy fluorescencyjne to jednak spory wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Zdecydowanie bardziej opłaca się dołożyć trochę gotówki i zamówić lampę fluorescencyjną. Wydajność lampy oraz jej możliwości są uzależnione w dużej mierze od rodzaju świetlówki oraz mocy. Do użytku domowego dobrze sprawdzą się lampy o mocy 20-40 V. Oczywiście warto inwestować w mocne źródła światła, ponieważ wtedy uda się zwabić więcej insektów. Wśród najbardziej efektywnych sposobów unicestwiania owadów można wymienić wkładkę rażącą, wkład lepowy oraz wiatrak zasysający. W lampie owadobójczej umieszczona jest też siatka elektryczna, która uruchamia się pod wysokim napięciem.

Eliminacja insektów

Insekty są natychmiast spalane, a następnie spadają do pojemnika, który znajduje się na spodzie urządzenia. Taka budowa sprawia, że lampa owadobójcza jest niezwykle funkcjonalna oraz skuteczna. Duże obciążenie może spowodować uszkodzenie słabszych urządzeń. Warto poszukać czegoś o napięciu większym niż 1500 V. Oprócz regularnego czyszczenia kratki elektrycznej, trzeba pamiętać także o systematycznym opróżnianiu pojemnik. Prawidłowa konserwacja lampy owadobójczej sprawi, że będzie mogła być używana przez długi czas. Ciekawa jest także lampa lepowa owadobójcza, do której potrzebne są klasyczne wkłady lepowe. Owady przyklejają się do do lepkiej powierzchni, więc później należy wymienić wkład. Minusem jest konieczność częstego wymieniania wkładów, które nie są tanie. Dużą skutecznością cechuje się także lampa owadobójcza wiatrakowa. Wybierając urządzenie trzeba wziąć pod uwagę sposób zasilania. W sprzedaży można znaleźć wydajne modele na akumulator oraz na baterie. Należy pamiętać, że lampa owadobójcza działa najlepiej w nocy. Lampy działają również na takie owady, jak szerszenie, pszczoły oraz ważki. Tego typu urządzenia kupuje się z reguły na komary, które potrafią wyjątkowo uprzykrzyć życie.